top of page

Warunki i zadania na miejscu

Podejmując zlecenie mieszkasz wraz z podopiecznymi, pomagasz im przy ubieraniu, myciu, wypróżnianiu, wymianie ew. pieluch, jedzeniu itp.

Troszczysz się także o gospodarstwo domowe, sprzątasz, gotujesz, pierzesz, prasujesz...

Otrzymujesz do dyspozycji oczywiście swój własny pokój. Jesz i nocujesz nieodpłatnie. W miarę możliwości zostaje Ci zapewniony dostęp do telefonu i internetu.

Jeśli nie jesteś z zawodu pielęgniarką lub nie uznano Twojego medycznego wykształcenia w Niemczech, musisz pamiętać, że w pewnych czynnościach wykonywanych przy podopiecznym będziesz współpracowała z miejscową medyczną służbą środowiskową. Przejmie czynności medyczne, kóre muszą zostać wykonane na zlecenie lekarza prowadzącego. Do takich czynności należą np.: podawanie zastrzyków, leczenie ran, cewnikowanie, zmiany opatrunków.

To znaczy dla ciebie konkretnie:

Z zakresu higieny ciała:
mycie, kąpiel, mycie zębów, czesanie, golenie, kontrola wypróżnienia

Z zakresu odżywiania:
gotowanie, przygotowanie posiłków odpowiednich dla pacjenta

Zakres ruchowy:
wstawanie z łóżka, rozbieranie, ubieranie pacjenta, pomoc przy chodzeniu, wyjście z domu z pacjentem, pokonywanie schodów

Z zakresu prac w gospodarstwie domowym:
zakupy, sprzątanie mieszkania, mycie naczyń, zmiana odzieży, pranie, prasowanie, drobne prace w ogródku (np. podlewanie kwiatów)

Twoje godziny pracy

Ponieważ opiekunki pracują „na własny rachunek“ nie podlegają kodeksowi pracy. Wymiar czasu pracy i pory jej wykonywania nie muszą być przestrzegane. Jednak w kontraktach wynegocjowane są co najmniej 2 godziny czasu wolnego dziennie i raz w tygodniu 6 godzin w jednym kawałku wolnych od świadczenia usług.


Ponadto, należy podkreślić, że całodobowa opieka nie oznacza całodobowej, nieustannej pracy lecz polega na tym, by poza czynnościami objętymi kontraktem być w pobliżu podopiecznego, a także w gotowości niesienia mu pomocy.

bottom of page